7 Yıllık Kardeşlik Göze Mi Geldi ?

14 Mayıs 2018 Pazartesi, 23:27

Tirebolu Belediye Başkanı Abdullah Karabıçak’ın  4 Belediye Meclis Üyesi, 3 siyasi Parti temsilcisi, 3 sivil toplum örgütleri temsilcileri ve 3 belediye personeli ile 2011 yılından beri kardeş şehirleri olan Marbach’a düzenlemiş olduğu ziyaret, farklı çevreler tarafından manipüle edilmeye çalışılıyor.

Oysaki Tirebolu halkının Almanya’nın Marbach halkı ile kardeşliğinin 2011 yılına dayandığını herkes biliyor.

Dönemin Belediye Başkanı Burhan Takır’ın daveti üzerine 2011 yılında Marbach Belediye Başkanı Herbert Pötzsch ve beraberindeki 16 kişi ilçemize gelerek yapılan görüşmeler neticesinde kardeş şehir olduğu kamuoyuna duyurularak büyük takdir toplamıştı.

2011 Yılından beri iki Belediye de kardeş şehir uygulamasının verdiği özgüvenle ziyaretler gerçekleştirerek kültür alışverişinde bulunmuştu.

Marbach Şehrinin Yeni Belediye Başkanı Jan Trost’da, görevi devraldığı Belediye Başkanı gibi Tirebolu’yu dost kabul etmiş ve 2015 yılında ilçemizi 23 kişilik bir heyetle ziyaret ederek memnun bir şekilde ülkesine geri dönmüştü.

2017 yılının Şubat ayında Marbach Belediye Başkanı Jan Trost ‘dan “Geçen yıl Tirebolu’yu ziyaretlerinde kendilerini çok iyi ağırladıkları için Tirebolu Belediye Başkanı Abdullah Karabıçak’a teşekkür ediyor ve iki belediye arasındaki kardeş şehir uygulamasının ülkeler arası barışın ve kardeşliğin devamlılığı konusunda çok önemli bir yere sahip olduğunu vurgulamak istiyorum. Kardeş Şehir Projesinden sonra Tirebolu’yu tanıma fırsatı bulduğumuzu belirterek, önümüzdeki süreçte Tirebolu Belediye Başkanı Abdullah Karapıçak’ı Marbach’ı ziyarete davet ediyoruz.” yazılı bir mektup alan Başkan Karabıçak’ta bu nazik daveti kırmayarak 2018 yılının mayıs ayında 13 kişilik bir heyet ile kardeş şehrini ziyaret etmiştir.

2011 yılından bu yana Marbach kardeş şehri olan Tirebolu’nun 22-23 Kasım 2017 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen Türkiye ve Avrupa Birliği ülkeleri yerel yönetimleri arasında ortaklık ve işbirliği yaratmayı amaçlayan Uluslararası Şehir Eşleştirme Konferansına Tirebolu Belediyesi ve Marbach Belediyesi katıldı. Bu kapsamda tekrar karşılıklı eşleşme sağlanılarak kardeş şehirler arasında güven tazelemesi olmuş oldu.

Bu anlamda Tirebolu Belediyesi’nin kardeş şehir kabul ettiği Belediye Başkanının davetine icabet etmesi neden bazı çevreler tarafından farklı algılandığı akıllara farklı soru işaretleri getiriyor.

Görevde bulunduğu 4 yıllık süre zarfında Tirebolu’ya hizmette sınır tanımayan ve gecesini gündüzüne katarak koşturan Başkan Karabıçak, halkın yoğun sevgisiyle karşılaşıyor. Yaptığı hizmet ile halkın gönlüne taht kuran Başkan Karabıçak, birileri tarafından basit yollarla çamur at izi kalsın mantığıyla karalama kampanyasına maruz kalıyor.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir