Belgesi Olmayan Usta ve Kalfalara Belge İmkanı

06 Kasım 2017 Pazartesi, 11:59

Tirebolu Mesleki Eğitim Merkezi, yeni iş yeri açacak olanlar için 27 alan ve 142 meslek dalında kalfalık ya da ustalık belgesi alabilmelerini sağlayacak kurslar düzenleyecek…

Mesleki Eğitim Merkezi tarafından; Yeni iş yeri açmak isteyip Ustalık belgesi olmayan çalışanlar için gerekli olan ustalık ve kalfalık belgesi almak isteyenlere büyük imkan sağladı.

Mesleki Eğitim Kanunu’nda yer alan ve aralarında kuaförlük, otomotiv, mobilya ile metal sektörünün de bulunduğu 27 alan ve 142 meslek dalında çalışanlara yönelik kalfalık ya da ustalık belgesi alma işleminin yeni hükümlerle belirlendiği kaydedildi.

Konuyla ilgili bazı önemli açıklamalarda bulunan Tirebolu Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Hasan Arslan, merkezlerine başvurmaları halinde isteyenlere kalfalık ya da ustalık belgelerini alarak meslekleriyle ilgili alanlarda iş yeri açma imkanı tanındığını belirterek, belge almak isteyenlerin 22 yaşını bitirmiş ve en az ilköğretim ya da ortaokul mezunu olmaları gerektiğini ifade etti.

Kalfalık ya da ustalık belgesi almak isteyenler için merkezlerinde düzenlenecek sınavlarla ilgili bir açıklama yapan Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Arslan, “Daha önceki düzenlemede, bir meslek dalında kalfalık sınavına girmek için 6 yıl, ustalık için de bunun üzerine 5 yıl olmak üzere 11 yıl bir iş yerinde çalıştığını beyan etme zorunluluğu bulunuyordu. Yeni düzenlemede ise, esnafın sınava girebilmesine yönelik bu şartlar kaldırıldı. İş yerinde bir meslek dalında çalıştığını sosyal güvenceyle belgelendirenler, Mesleki Eğitim Merkezlerine başvurmaları halinde doğrudan kalfalık sınavlarına alınacaklar. Ustalık için ise 5 yıl aynı işi yaptığını sosyal güvencesiyle belgelendirenler sınava girebilecekler” dedi.

Söz konusu sınavlara katılarak belge alacak kişilere iş yeri açma imkanı sağlanacağını da kaydeden Arslan, sınavlarda başarılı olanlara önce kalfalık, sonra da ustalık belgesi verileceğini ve bu belgelere sahip olanlara meslekleriyle ilgili alanlarda iş yeri açma fırsatı doğacağını bildirdi.

Bilindiği gibi, Tirebolu Mesleki Eğitim Merkezi, Giresun’a bağlı 7 ilçeye hizmet vermekte olup, merkez hizmetlerini yeni taşındığı binasında sürdürmektedir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir