BİR KREDİ,İKİ ANAHTAR!

12 Ağustos 2016 Cuma, 10:23
BİR KREDİ,İKİ ANAHTAR!

Bankalar konut kredisinde faiz indirimine başladı. Faizlerin yüzde 10 seviyesine gerilemesi ile ev alırken araba parası cepte kalacak. Eski krediler de yapılandırılacak. ..

Konut kredilerinde uygulanacak faiz indirimi, vatandaşın cebini rahatlatacak. Yıllık faizin yüzde 10’a inmesi, 200 bin liralık kredide 51 bin liraya varan tasarruf sağlanacak. Bir taşla iki kuş vuracak olan vatandaşın, ev alırken araba parası da cebinde kalacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Konut kredisinde faizi yıllık yüzde 9‘a çekin” çağrısının ardından bankalar art arda kredi faizlerini aylık yüzde 1’in altına indirdiğini açıkladı. 29 Temmuz itibarıyla yüzde 13’ün üzerinde seyreden yıllık konut kredilerinin, yüzde 10 seviyesine gerilemesiyle, 10 yıl vadeli 200 bin liralık kredi kullanımında vatandaşın cebinde, 51 bin lira kalacak. Aylık ödeme ise 428 lira düşecek. Bu arada eski oranlarla kredi kullananlar da bankalarına müracaat ederek kredilerini yeniden yapılandırabilecek. Böylece hem taksitlerini hem de toplam borcu düşürecek.

LÜKSÜ BIRAK FAİZ İNDİR

Bankacılık Denetleme veDüzenleme Kurumu (BDDK)Başkanı Mehmet Ali Akben, faizindiriminin yolunun mevduat yarışınıbırakmak ve başta bina olmaküzere genel giderlerde tasarrufyapmakta olduğunu vurguladı. Dahaönceki yıllarda, yıllık yüzde 7-8faizlerin görüldüğünü hatırlatanAkben, “Bankalarımız genel olarakbir gelir-giderlerine bakabilir. Çoklüks binaları ve şube yerleri var.Genel giderlerinden bir yüzde 10tasarruf yapsalar faiz de bir 0.25puanlık daha indirim yaparak aynıkârlılığı elde ediyorlar. Bu komplebir iş” dedi. Akben, CumhurbaşkanıErdoğan’ın bankalara yönelik ‘Kredigeri çağırma’ uyarısına ilişkin de;”Bankalar kredi geri çağırmayıpiyasanın şartlarından dolayı birfırsatçılığa çevirirse buna kesinlikleizin vermeyiz. Bu banka ve şirketleribize şikayet edin” açıklamasını yaptı.

Kaynak:sgkrehberi.com

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir