Çocukların Vazgeçilmez Mekanı: Temel Gündoğdu İlçe Halk Kütüphanesi

02 Kasım 2017 Perşembe, 10:11

Sakarya İlköğretim Okulu 2/A sınıfı öğrencileri haftada bir dersini öğretmenleri Ayşegül Velioğlu gözetiminde Tirebolu Temel Gündoğdu İlçe Halk Kütüphanesinde düzenli olarak okuma saatlerinde, kitap okuyarak geçiriyorlar.

Tirebolu Temel Gündoğdu İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü Bedrettin Gündoğdu, Kütüphane envanterinde çizgi roman ve hikaye kitaplarıyla birlikte yaklaşık üçbine yakın kitap arşiviyle çocuklara da hitap eden İlçe Halk Kütüphanesi, öğrencilerin her hafta kütüphaneyi ziyaretlerinde farklı kitap seçenekleriyle faydalanmaları sağlamaktadır.

Kütüphanemize üyelik işlemlerini gerçekleştiren üyeler kütüphanenin etkin kullanımı hakkında bilgilendirilir. Öğretimin okullarla sınırlı olmadığı, yaşam boyu öğrenme sürecinde bilgi söz konusu olduğundan dikkate alınması gereken en önemli kurum kütüphane olmaktadır.

Öğrenmenin zorunlu hale geldiği günümüzde bilgiye erişim becerilerine sahip olmak, iş okul ve günlük yaşamda başarıyı ve mutluluğu beraberinde getiriyor. Kütüphaneler eski kültür birikimini insanlığın hizmetine sunarken, aynı zamanda yeni bilgi ve kültür ürünlerine erişimi sağlayarak geçmişle gelecek arasındaki köprüyü oluştururlar. Bu bağlamda, en küçük yaşlarda çocuk kütüphaneleri ve kütüphanecileri daha ileri yaşlarda ise halk kütüphaneleri ve kütüphanecileri topluma bu beceriyi kazandırmakla yükümlü en önemli kurum ve kişiler olarak işlev görmektedir.

Çocuklara kütüphane ve kitap sevgisini kazandırılmasının küçük yaşta aşılana bileceğine dikkat çeken Gündoğdu, bu uygulamanın örnek teşkil ederek artması yönünde çalışmalarımız devam edecektir. Nice kitap dolu günlere dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir