Giresun Fındık Nöbetinde…

23 Ağustos 2016 Salı, 11:38
Giresun Fındık Nöbetinde…

Giresun’da günlerce süren hasadın ardından fındığını kuruması için boş alanlara seren üreticiler, olası hırsızlık olaylarına karşı gece gündüz demeden ürününün başında nöbet tutuyor.

Fındığı daldan toplanıp harmana getirilmesinin ardından patozdan geçiren çiftçiler, ürünü güneşte kurumaya bırakıyor. Köyünde kurutma için yeterli yeri ve hava şartlarını bulamayan üreticiler ise sahillerdeki alanları tercih ediyor.

findik_patoza_girmeye_basladi_h24169

Üreticiler, bu alanlarda hırsızlık olaylarına karşı araçlarında ya da kurdukları çadırlarda ara vermeden nöbet tutuyor. Fındık üreticileri, yiyecek ve içecek ihtiyaçlarını da burada gideriyor.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan,  yaptığı açıklamada, bu yıl fındığın çok değerli olduğunu belirterek, üreticinin binbir zahmetle bir araya getirdiği ürünü gece gündüz beklediğini ifade etti.

Fındık hasadında sona gelindiğini ve kurutma işleminin sürdüğünü kaydeden Karan, bazı üreticilerin ürünlerini harmanda, harmanı olmayanların ise sahildeki alanlarda kuruttuğunu söyledi.

findik_kurutma_merkezi_hazir_5

Karan, kurutma işlemi sırasında üreticilerin bir dakika dahi ürünlerini yalnız bırakmadığına dikkati çekerek, “Üreticiler, çoluk çocuk 24 saat fındık nöbetindeler. Sonuçta bir yılın emeği var ortada. Kimi üreticilerimiz araçlarında nöbet tutarken, kimi üreticilerimiz de kurdukları çadırlarda fındık nöbeti tutmakta.” dedi.

Bu yıl ürünün çok değerli olmasının, bazı art niyetli kişileri harekete geçirebileceğini savunan Karan, şunları kaydetti:

“Bu konuda üreticilerimizin daha uyanık olmasını istiyoruz. Harmanda nasıl ürünümüze gözümüz gibi bakıyorsak saklama koşullarını da ona göre ayarlamalıyız. Fındığımızı güvenilir yerlerde muhafaza etmeliyiz. İkamet etmediğimiz ev ve iş yerlerine ürünümüzü bırakmamalıyız. Ürün zaten az, evimizin bir köşesinde gözümüzün önünde olursa daha güvenli olur. Ürünümüzü hırsıza, uğursuza yem etmeyelim.”

“Köylerde hava bozuk, sahilde daha kolay oluyor”

sahilde-kilometrelerce-uzunlugunda-findik-harmani-CHA-802048-2-t

Sahil kenarındaki alanda fındığını kurutan Ali Saim Sarısaray ise 24 saat fındığın başında nöbet tutarak ürünü kurutmaya çalıştıklarını söyledi.

Fındığı imkanlar ölçüsünde sahilde kurutabildiklerini aktaran Sarısaray, “Köylerde hava bozuk, sahilde daha kolay oluyor. Bu sene fındığımız az, daha çok değerli onun için 24 saat nöbetteyiz burada. Fındığımızı korumak amacıyla nöbet tutmak zorundayız.” diye konuştu.

Bir diğer üretici Bülent Avşaroğlu ise her sene yurt dışından gelerek fındık hasadı yaptığını ve fındık nöbeti tuttuğunu kaydetti.

Sabaha kadar ailesiyle fındığın başında beklediğini anlatan Avşaroğlu, “Burada komşularımız da var, oturuyoruz, çay, kahve, muhabbet derken günü geçiriyoruz. Uyku yok. Hava iyi olursa 24 saatte bu işi tamamlarız ama yağışlı olursa 48 saate kadar bu süre çıkabilir.” ifadesini kullandı.

Kaynak:haberler.com

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir