Memurlara Müjde…

08 Ağustos 2016 Pazartesi, 16:57

Kamu çalışanlarının tamamının yıllık izinlerinin ikinci bir emre kadar kaldırılmasına ilişkin Genelge yürürlükten kaldırıldı. Ancak, yıllık izin kullanımına kurum, birim veya personel bazında sınırlama getirilebilecek.

15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen terörist kalkışmanın ardından kamu çalışanlarına getirilen yıllık izin kullanma yasağı, bu yasağın getirilme amacına uygun hareket edilmesi şartıyla kaldırıldı.

Bugün yayımlanan Başbakanlık Genelgesine göre;

-Yıllık izinlere yasak getiren 2016/16 sayılı Genelge kaldırıldı.

-Kamu çalışanlarına, ilgili mevzuatı uyarınca izin vermeye yetkili amirlerce yıllık izin verilebilecek.

-Amirler yıllık izin verirken, yıllık izin yasağına ilişkin 2016/16 sayılı Genelgenin çıkarılma amacını dikkate alacak.

Yılık izin kullanımana özel sınırlama konabilecek

Ülkemizde 15/7/2016 tarihinde yaşanan FETÖ/PDY darbe girişimi ve terör olayları sonrasında milli güvenlik gerekçesiyle kamu görevlileri hakkında da görevden uzaklaştırma veya göreve son verme gibi tedbirler uygulanmaktadır.

Bu uygulamalara da yönelik olarak, kamu çalışanlarının yıllık izin kullanımı Başbakanlık Genelgesi ile 18 Temmuz 2016 tarihinden itibaren durdurulmuştu.

Bugün çıkarılan Genelge ile, yıllık izin kullanımına getirilmiş olan genel yasak kaldırılırken, 15 Temmuz olayları sonrası kamu çalışanlarına yönelik alınan tedbirleri sekteye uğratmayacak şekilde amirler tarafından yıllık izin kullandırılmasına izin verildi.

Buna göre uygulamada ilgili amirler, darbe girişimi ve terör olayları nedeniyle kamu çalışanlarına yönelik alınan tedbirleri gerekçe göstererek, kurum veya birim ya da personel bazında yıllık izin kullanımına sınırlamalar getirebilecek.

Bu nedenle, yıllık izin alarak tatil planları yapmayı düşünecek kamu çalışanlarının, yıllık izin onaylarını aldıktan sonra planlarını yapmalarını öneririz.

Kaynak:sgkrehberi.com

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir