Mesleki Eğitim Merkezileri 12 Yıllık Zorunlu Eğitim Kapsamında

10 Mayıs 2018 Perşembe, 13:04

Mesleki Eğitim Merkezlerinin (çıraklık Eğitim) 12 yıllık zorunlu eğitim kapsamında alınmasının ardından Tirebolu Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Hasan ARSLAN vatandaşların bilgilendirmek adına bazı açıklamalarda bulunmuştur.

Arslan yaptığı açıklamalarda;”Meslek sahibi olmak için üniversiteyi bitirmiş olmanın yeterli olmadığını, Okulu bitireyim de gerisi kolay demek devri artık geçmişte kaldığını söyledi.

Mesleki eğitim; toplumsal hayatın her alanında ihtiyaç duyulan mesleklerde kalifiye elemanlar yetiştirilmesi için gerekli bilgi ve becerilerin verildiği eğitimdir. Mesleki eğitimin amacı, toplumun hedefleri ve iş çevrelerinin talepleri doğrultusunda bireylere belirli bir mesleğin gerektirdiği bilgi, beceri ve uygulama yeterliliklerinin kazandırılmasıdır.

Bir toplumun en önemli varlığı insan kaynağıdır.Bu nedenle günümüzde tüm toplumlar işgücüne ve insan kaynaklarına yatırım yapma yarışındadırlar.

Dünya geneline baktığımızda; ülkelerin gelişmesinde ve kalkınmasında sanayileşmenin temel unsuru olan bilgi, beceri ve iş alışkanlıklarına sahip kalifiye insan gücünün yetiştirilmesi gerekmektedir.

Bu amaçla 3308 Sayılı Çıraklık ve Mesleki Eğitim Kanunu ile Çıraklık eğitim merkezleri kurulmuştur, ya da bugünkü ismi ile “Mesleki Eğitim Merkezleri” kurulmuştur.

Kurumumuz Tirebolu Mesleki Eğitim Merkezi, kalifiye insan gücünün yetiştirilmesinde misyon üstlenen bir örgün eğitim kurumudur. 6764 sayılı Kanun ile Çıraklık eğitimi zorunlu eğitim kapsamına alınmıştır.

Ortaokul veya İmam-Hatip Ortaokulunu bitiren öğrenciler Mesleki Eğitim Merkezlerine Kayıt olabileceklerdir. İsterlerse liseye veya açık öğretime devam eden öğrenciler ve 19 yaş üstü kişiler de kayıt yaptırabileceklerdir.

Mesleki Eğitim Merkezine kayıt yaptırmak isteyen öğrenci, veli, koordinator öğretmen ve işyeri sahibi ile sözleşme imzalayarak, dört yıl boyunca haftanın bir günü okula gelecek, diğer günler iş yerinde çalışacak ve sonuçta ustalık belgesi alacaktır.

Merkezimize kayıt yaptıran öğrenciler iş kazalarına ve meslek hastalıklarına karşı sigorta kapsamına alınmaktadır. Ayrıca öğrencilere asgari ücretin %30’u oranında ücret verilecek. Öğrenciler isterlerse Lise Diploması da alabileceklerdir.”

Kurum Müdürü Hasan ARSLAN ve Müdür Yardımcısı Tansu KARADAĞ Mesleki Eğitimi Tanıtmak için ilçemizin belirli yerlerine bilbord ve afiş asılmasının yanı sıra, ilçemiz okullarında ve sorumluluğunu yürüttüğü çevre ilçe okullarında öğrenim gören öğrencileri bilgilendirmek amacıyla okul ziyaretleri gerçekleştirilmektedir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir