Metin Karslı: Selimağa Yokuşu’ndaki Şapel…(Harşit Sineması)

31 Ocak 2018 Çarşamba, 11:56

İlçemiz Selimağa Caddesi’nde vaktiyle bir şapel varmış.1870 yıllarında yapılmış olan bu yapı, yıllar boyu İlçemizde yaşamış gayrimüslim halkın ibadet yeri, toplantı ve buluşma merkezi olarak kulanılmıştır. Yaklaşık 350 metrekarelik bir alanda yer alan balkon kısmı ve yer bölümünden oluşan bu bina, 1949 yılında  Harşıt Sinemasının kışlık binası olarak hizmet vermekte idi.
Binanın giriş kapısı tarafına ahşaptan yapılmış olan loca ve sinema dairesi, tahta oturakları ile bizlerin çocukluk yıllarında çokça gittiğimiz zamanın en güzel filmlerini izlediğimiz harika bir mekan idi. Üst kattaki localardan film izlemek biraz pahalı olsa da tıpkı bir kaptan köşkünden, kral dairesinden çevreye bakarmışız gibi duygular kaplardı içerimizi.  Bu mekanı sinema olarak zamanın belediye başkanı Asım İnanç tarafından Şakir Kozluca’ya kiralanmış. Kısa bir tadilat yapılarak, kilise sinemaya dönüştürülmüş. Ahşaptan oturaklar yapılmış, duvarları boyanmış, üst katına dört adet loca ilave edilmiş. Üst katında yetmiş kişi, alt katına da yüz yetmiş kişi oturabiliyormuş.
Zamanın en ünlü Amerikan filmleri, yerli filmler sırasıyla oynatılmış yıllar yılı. Özellikle hafta sonları çevre beldelerden Espiye, Görele’den ve çevre köylerden kamyonlar ile münibüs ile gelen seyirciler bu filmleri zevkle izlerlermiş.

Selimağa Caddesi bu zamanlarda ard arda dizilen arabalar ile dolup taşarmış. Kumyalı Mahallemiz’in sakinleri bazen sinemaya deniz yolu ile kayıklara binerek gelirlermiş. Film arasında verilen on dakika arada seyirciler sinema büfesinden fıstık, simit, gazoz satın alıp yiyip içerlermiş. Sinemanın büfesini Özer Taşkın çalıştırmaktaymış. Gişede ise Burhan Halilbeyoğlu ile Bahattin Hacımemişoğlu bulunurlarmış.
Sinemanın makinisti Orhan Domaç imiş. Sinemaya filmler, üç yüz metrelik rulolar halinde içinde afişleriyle beraber kutuların içersinde gelirmiş. Film afişleri, bugünkü tedaş binasının olduğu yerdeki eski belediye binasının duvarına, Yeniköy’de otellerin olduğu yere ve postahanenin yanına asılırmış.
Yaz ayları gelince, kışlık sinema kapatılır, makinesi ve diğer ekipmanları sökülüp yazlık bölüme taşınırdı. Yazlık Harşıt sineması, şimdiki liman başkanlığının olduğu yerin yanındaki boş arsa idi. Çocukluğumuzda Harşıt Sinemasının yazlığında ılık yaz akşamları film seyretmenin zevkine doyum olmazdı.
Film aralarında Golali Amca’nın çalıştırdığı sinema büfesinden kese kağıdı içinde satılan kabuklu fıstılardan alıp yemenin zevki bambaşka idi. Biz çocuklar genellikle buraya fıstık yiyip gazoz içebilmek için giderdik.
Yıllarca sinema olarak kullanılan bu mekan, 1974 yılında ışıklarını söndürüp perdesini kapattı. diğerleri gibi kendi kaderine terk edildi. Zaman geçtikçe içerisi çöktü, duvarları yıkıldı yok oldu gitti. Harşıt Sineması şimdi derin, boş bir çukurdan ibaret öylece kalmış. Sadece sinema perdesinin asıldığı bir taş duvarı ayakta durmakta, görenlere sanki eski ihtişamlı günlerini fısıldamakta halen.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir