Metin Karslı:Geçmişini Unutan,Geleceğini Göremez…

13 Aralık 2017 Çarşamba, 11:44

            Ekim ve Kasım aylarında Tirebolumuz’da çok sık vefat olayları yaşandığından bizler açısından oldukça hüzünlü geçti. Yakınlarımızı komşularımızı ebedi mekanlarına uğurlarken sık sık ziyaret ettiğim mezarlıkta gözüme bu eski mezar taşı ilişti ve çok ilgimi çekti. Karahasanoğlu Salih Kaptan’a ait üzerinde eski yazı olan mezar taşı itina ile büyük bir mermer lavhanın üzerine yerleştirilerek yan tarafına Türkçe tercümesi yapılmış, layık olduğu değerine kavuşmuş olarak görenlerin hayranlığını kazanmaktadır.

            Yaklaşık 15 yıl kadar öncesi Tirebolu sağlık ocağının karşısındaki bir apartmanda oturmaktaydım. Bir gün evin yanındaki boş arazide dolaşırken ayağıma bir taş takılıverdi. Etrafındaki toprağı temizledim taşı çıkardım. Üzerinde eski yazı yazan bir mezar taşı ile karşılaştım. İlgimi çekti. Buraya nereden gelmişti? Acaba üzerinde neler yazmaktaydı? Kime aitti bu taş..

Hemen bir solukta caddeye çıktım. Yeniköy Mahallemiz’de vaktiyle kırtasiyecilik yapmış rahmetli Halit Haydaroğlu Amca’nın oğlu İlahiyatçı Bayram Haydaroğlu’nu bulup taşın yanına getirdim. Taşın üzerindeki yazıyı kapatmış olan toprağı bir güzel temizledik. Bayram Hoca, mezar taşındaki eski yazıyı türkçeye çevirip okumaya başladı ;

Ben bu fani dünyada bir gün yüzü görmedim.
Murad alıp uzun ömür sürmedim.
Çok genç yaşımda toprak oldu bedenim..
“ŞERRAT OĞLU EMİNE HANIM” Ruhuna Fatiha..

                

 

 

 

 

 

 

 

Mahallemizden vaktiyle çok genç yaşta ölen ŞİRETOĞLU EMİNE Hanım, Şiretoğlu Terzi Ahmet Tekinalp’in akrabası imiş. Vaktiyle sağlık ocağının bulunduğu bu alan ile Orman işletmesinin olduğu yerler ile Dumlupınar Okulumuzun bahçesi mezarlık imiş. Zaman sonra makinelerle düzlenip yerleşime açılınca bu mezar taşları da toprağın içersine karışmış. Ben akabinde durumu Belediyemize bildirmiştim. Bir müddet sonra İlçemizdeki bu durumdaki mezar taşları toplanıp Tirebolu Kalesi’ne taşındı. Kalemize çıkıp gezenler mutlaka görmüşlerdir bu taşların halini.

                        Bugün gidip ben de gözlemledim ve sizlerle paylaştım bunları. Mezar taşlarının konulduğu yerleri otlar kaplamış, sanki orada yan yana mezarlar oluşmuş, gelen gidenlerin burada mezar varmış gibi başında Fatiha  okudukları bir duruma gelmiş. Güneş, yağmur, kar, soğuk altında gün geçtikçe eriyip gitmekteler.

              Tarihi yönden çok eski ve zengin değerlere sahip olan Tirebolumuz’da bir müzeye, bu gibi eski eserlerin sergileneceği  bir komplekse acilen ihtiyaç vardır. Geçmişimize ışık tutacak olan bu tür yazıtların, eskiden kalma kitabelerin sergilenmesi, tercüme edilip halkımızın yararına sunulması gerekir. Ancak o zaman tarihi ve turizm kenti olmak yolunda büyük ivme kazanabiliriz. Eski tarihinde en fazla resim, belge diğer materyalleri barındıran bir İlçede yaşamaktayız ancak bunlara sahip çıkmak gerekir.

                    Dedelerine ait bu kitabeye verdikleri değerden dolayı Karahasanoğlu Ailesi’ni kutlarız. Ben bu olayın Tirebolu Halkına bir örnek teşkil etmesini diliyorum. Bununla paralel olarak Şiretoğlu Emine Hanım ve daha bir çok merhumun mezar taşları Tirebolu Kalemiz’in içersinde atıl bir durumda layık oldukları değere kavuşmak için öylece durmaktadır.

Arzu ettiğimiz bir eski eserler kompleksinin en kısa zamanda İlçemizde açılarak Tirebolu tarihine ışık tutmasını, tüm halkımızın istifadesine sunulmasını arzu ediyoruz..

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir