“Mutlu Olmak İçin İnsan Kendi Değerini Bilmeli”

10 Ekim 2017 Salı, 13:19

Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle Tirebolu İlçe Müftülüğü tarafından Tirebolu Belediyesi Düğün Salonunda, Kişisel Gelişimci Asım Yekeler tarafından sunulan “Mutlu Olmanın Yolları” konulu konferans verildi.

Tirebolu İlçe Müftülüğü tarafından 2017 Camiler ve Din Görevlileri Haftası konferansına Tirebolu Belediye Başkanı Abdullah Karapıçak, İlçe Müftüsü Bedir Aydın, cami görevlileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetinin okunmasının ardından başlayan konferansta İlçe Müftüsü Bedir Aydın günün anlamına binaen bir konuşma gerçekleştirdi.

Mutlu olmanın yolunun Allah’ı sevmekten başladığını vurgulayan Yekeler, şunları söyledi: “Biz, yani kendimiz çok değerliyiz, çok önemliyiz. Dünyada tekiz, bir eşimiz, benzerimiz yok. Öldüğümüzde bize her yönüyle benzeyecek başka biri daha gelmeyecek. Yaşadığımız sürece, dünyada belki görüntü olarak benzerlerimiz olabilir fakat her yönüyle bir eşimize, benzerimize rastlanmayacak. Ailemiz, çevremiz, milletimiz ve bütün dünya için çok önemliyiz. Yaradan’ın o harika ilminin harmanında şekillenmiş; kokusu, rengi, şekli farklı olan dünyada tek marka çiçeğiz. Bugüne kadar milyonlarca insan doğdu, öldü ve hepsi de birbirinden farklıydı. Bu nasıl muhteşem bir ilimdir? Sırf insanın bu benzersiz yaratılışı bile Allah’ın varlığına muhteşem bir delildir. Yaradan’ın yarattığı insana bakın. Binlerce yıldır bütün organlarımız hep aynı yerinde; kulakların gözle, burnun ağızla yer değiştirdiğini gördünüz mü? Organların yerleri o kadar muhteşem bir tasarımla düşünülmüş ki, ‘Bu organın buradan başka daha uygun olabileceği bir yer yok.’ diyorsunuz. Bu da binlerce yıl önce insanı yaratırken Yaradan’ın bu organların yerini bu kadar mükemmel tayin etmesi, yine onun olağanüstü bir ilminin olduğunu göstermiyor mu? Ey insan, kendi kıymetini bil. Dünyada tek olduğunu, eşinin benzerinin bulunmadığını ve böylesine büyük bir ilim sahibi Yaradan’ın seni yarattığını bil. Ona göre davran.” 

Yapılacakları kendimiz istediğimiz için yapılması gerektiğinin altını çizen Yekeler, “Başkaları istediği için değil. İşte o zaman gönlümüze bir mabet gibi davranmış, hayatımıza gün değil, günümüze hayat eklemiş, mutlu yaşama adına önemli bir adım atmış oluruz.” ifadelerini kullandı. 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir