Şehit Aileleri ve Gazilerimize, Devlet Övünç Madalyaları ve Beratları Tevcih Edildi

24 Ocak 2018 Çarşamba, 17:18
Devlet Övünç Madalyası ve Berat Tevcih töreni, 23 Ocak Salı günü saat 10:30’da Valilik Konferans Salonunda Sayın Valimiz Harun Sarıfakıoğulları’nın katılımıyla yapıldı.
Üstün görev anlayışı içinde feragat, fedakârlık, başarı ve yararlık dolu çalışmalarıyla Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Milleti adına haklı gurur kaynağı olmasından dolayı,2933 sayılı Madalya ve Nişanlar Kanunu gereğince Bakanlar Kurulu’nun Önerisi üzerine “Devlet Övünç Madalyası ve Berat” verilmesine karar verilen şehitlerimizin yakınlarının ve gazilerimizin katıldığı tören saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla başladı.
Şehitlerimiz ruhuna okunan Kur’an Tilaveti’nin ardından törende bir konuşma yapan Vali Sarıfakıoğulları, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan adına Devlet Övünç Madalyaları ve Beratlarının takdim edileceği bu anlamlı günde Vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü uğruna şahadet mertebesine erişen vatan evlatlarımızı rahmetle anıyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Bugün özgür, bağımsız bir şekilde şanlı bayrağımız altında yaşıyorsak, bunları aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize borçluyuz. Üç Şehit Ailemize ve iki gazimize Devlet Övünç Madalyası’nı, Sayın Cumhurbaşkanımız adına takdim edeceğiz. Şehit Ailelerimize ve Gazilerimize yaptıkları fedakârlıktan dolayı Türk Milleti adına şükranlarımızı sunuyoruz.” dedi.
Vali Sarıfakıoğulları, konuşmasını şöyle sürdürdü: “ Ülkemiz yaklaşık 35 yıldır terörle ve terörizmle mücadele etmektedir. Terörizmin uluslararası nitelik kazanmasında, dış güçlerin büyük etkisi olduğu bir gerçektir. Terör eylemlerini destekleyen birçok ülke yüzündendir ki terörizmin önü bir türlü alınamamakta, mücadele yarım kalmakta ve ne yazık ki terörizm gelişmesini sürdürmektedir.
Aziz Şehitlerimizin kanlarıyla yazdığımız şanlı tarihi kimsenin değiştirmeye gücü yetmeyecektir. Yakın zamanda 15 Temmuz hain darbe girişimini yaşadık. Aziz Milletimizi topun, tüfeğin, tankın, savaş uçağının karşısına çıkaran Malazgirt Ruhuydu, Çanakkale inancıydı, kararlılığıydı. Bu Millet 15 Temmuz gecesi vatan hainlerine nasıl fırsat vermediyse, gelecekte de üzerine görev düştüğünde aynı kararlılığı fazlasıyla gösterme iradesine sahiptir. Bu nedenle aziz milletimizin feraseti, vatan ve bayrak aşkı her türlü takdire ziyadesiyle layıktır.
Bayrağımız, toprağımız, inancımız ve namusumuz uğruna ne gerekiyorsa Millet olarak gözümüzü kırpmadan yerine getirdik. Bu uğurda taviz vermedik, dönmeyi düşünmedik asla. Çünkü bu yolun sonunda şehadet vardı, Efendimize komşu olmak vardı, Ümmeti İslam’ın birliği-dirliği ve saadeti vardı. Bugün bu inanç ve kararlılıkla sınırlarımızın güvenliği için mücadeleye devam ediyoruz ve edeceğiz. Bize bugün yönelmiş olan husumet 1000 yıl sürecekse bile onu göğüsleyecek sabır ve tahammülümüz azalmadan devam edecektir.
Sözlerime son verirken Şehitlerimize yüce Allahtan rahmet, ailelerimize sabrı cemil ve gazilerimize şükran duygularımı ifade ediyorum.”
Şehit ve gazilerimizin özgeçmişlerinin okunmasının ardından Vali Harun Sarıfakıoğulları tarafından;  21 Aralık 2015 tarihinde icra edilen Bayrak-12 Müşterek Birlik Operasyonu kapsamında mevzide bulunduğu esnada bölücü terör örgütü mensuplarınca döşenen el yapımı patlayıcının patlatılması sonucu şehit düşen Jandarma Uzman Çavuş Birkan Gündüz’ün ailesine, 21 Ocak 2016 tarihinde icra edilmekte olan Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında 4.Komando Tugay Komutanlığı 2’nci komando birliğine bağlı Suflaniyah Bölgesinde DAEŞ terör örgütü mensupları tarafından gerçekleştirilen bomba yüklü aracın patlatılması sonucu şehit düşen Piyade Uzman Çavuş Emre Doruk’un ailesine, 15 Temmuz gecesi annesi ile haberleri seyrederken o da diğer vatanseverler gibi Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla sokağa çıkıp köprünün kapatıldığını öğrenince diğer vatandaşlarımız ile birlikte Fatih Sultan Mehmet Köprüsünde tankların üzerinde mücadele ederken kalbine yenik düşerek şehit düşen İsmail Kefal’in ailesine, 15 Temmuz gecesi darbe girişimine karşı gelmek amacıyla gittiği Genelkurmay Başkanlığında yaralıları taşıdığı sırada sağ kolundan vurularak yaralanan gazi Abdulhalik Bilge’nin kendisine ve 15 Temmuz gecesi darbe girişimine karşı gelmek amacıyla Genelkurmay Başkanlığına gittiğinde alçak uçuş yapan helikopterlerden gelen merminin bacağına ve mermi parçalarının kafasına isabet etmesi sonucu yaralanan gazi Muhammed Salih Bilge’nin de ailesine Devlet Övünç Madalyaları ve Beratları verildi.
Kaynak:Giresun Valiliği

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir