Tirebolu Belediyesine İzmir’den Anlamlı Ödül

03 Ekim 2017 Salı, 12:35

Tirebolu Belediyesi Yaşayan Şehirler platformu tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen Kentlerin geleceğini şekillendiren projeler kapsamında Tirebolu Bezi projesi, özgünlüğü ve sürdürülebilirliği açısından finale kalarak ödüle layık görüldü.

Kültür Turizm ve Kalkınma Bakanlığı’nın desteklediği Yaşayan Şehirler Platformu ve Dokuz Eylül Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen ‘Şehir Ödülleri Türkiye’, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Sabancı Kültür Sarayı’nda gerçekleşirken, Tirebolu’yu temsilen Tirebolu Belediye Başkanı Abdullah Karapıçak, salonda yerini aldı.

Türkiye çapında düzenlenen ve tüm kamu kurum ve özel kuruluşların projeleri ile katıldıkları yarışmada özel projeler birbiri ile yarışarak ödüllendirildi.

‘Güneş olup Dünya’yı aydınlatamasan da, kandil olup çevreni aydınlat’ sloganıyla yola çıkan yarışmada toplam 34 ödül sahibini bulurken “Tirebolu Bezi Projesi” ile Tirebolu Belediyesi ödüle layık görüldü.

Bu yıl, İzmir’de, ilki düzenlenen “Şehir Ödülleri 2017”de birçok Büyükşehir Belediyesinin projeleri yarıştı. Ödüle layık görülen Tirebolu Belediyesinin Ödülünü almak üzere sahneye davet edilen Tirebolu Belediye Başkanı Abdullah Karapıçak, Tirebolu, 1. Umut Işığı Ödülü “Yaşatan Şehir” kategorisinde aldığımız bu ödülün çok anlamlı ve bundan sonraki yapacağımız projeler için ilham kaynağı olduğunu belirterek, Tirebolu Bezi’nin yeniden gün ışığına çıkartılması, dokumasında yöremiz ürünü ısırgan lifini kullanması, bezin yine yöremiz bitkilerinden elde edilen boyalarla boyanması ve bu çalışmaları akademik platformda sürdürerek ilk etapta 50, daha sonraki aşamalarında 150 kişi istihdamı hedefleyeceğini belirtmiştir.

Yaşayan Şehirler Platformu Başkanı H. Alper AKIN, “Yaşayan Şehirler Platformu ve Dokuz Eylül Üniversitesinin işbirliği, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve T.C. Kalkınma Bakanlığı destekleri ile hayata geçen, Şehir Ödülleri Türkiye’nin, birincil amacının şehir ortağı paydaşlarının hayata geçirdiği, kentin geleceğini şekillendirecek doğru proje ve uygulamaların desteklenmesi, iyi uygulamaların örnek gösterilmesi, diğer kentlerdeki paydaşlar ile paylaşılması, yeni proje ve uygulamalar için cesaretlendirilmesi, fikir alışverişi yapabilecekleri ortak zemin oluşturmasıdır.” diyerek açtığı ödül töreninde, ödüller ile paydaşlar arası iletişimin kuvvetlendirilmesi, öngörülen etkinlikle konu üzerine çalışan akademisyenler ile kent yönetici ve kanaat önderlerini, ticari örgütleri, sektör örgütlerini, sivil toplum örgütlerini, tüm araştırmacılar ve kentin geleceğine yön verebilecek çevrelerin birbirlerinden etkilenmesinin hedeflendiğini aktarmıştır.

Ayrıca, değerli jüri üyelerinin değerlendirmeleri sonucu, ülkemizde belki de çok mütevazı bütçeler ile şehirlerin geleceğini aydınlatan gizli kalmış, sesi duyulmamış paydaşların çalışmalarını diğer şehirlerimize örnek göstererek var edenlere şükranlarımızı ve teşekkürlerimizi iletmek üzere 2015 yılında planlanarak kamuoyu ile paylaştıkları etkinliklerinin ülkemizde yaşanan elim olaylar nedeniyle 2017 yılında hayata geçirilebildiğini ifade etti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir