Tirebolu İlçe Tarım’dan Hijyen Denetimi

31 Ekim 2017 Salı, 16:56

Tirebolu İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü gıda kontrol görevlileri vatandaşın sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşmalarını sağlamak amacı ile gıda denetimlerine devam ediyor.

Üretim imalathanelerini ve depolardaki saklama koşullarının hijyenliği açısından haftanın 2-3 günü köy ve mahallelerde hijyen kontrolleri yapılıyor. Yıl boyunca her iş yerine yılda en az 1-2 defa gıda işletmelerinin gıda mevzuatına uygunluğunu rutin bir şekilde kontrol ediliyor çalışanların hijyen eğitim belgesi kontrol ediliyor, hijyen belgesi olmayan iş yerlerine uyarı ve ardından temin edilmez ise idari para cezası uygulanıyor.

Özellikle hayvansal ürünlerin muhafazası, saklanması ve işlenmesi esnasında dikkat edilmesi gereken konular üzerinde durularak, eğitim ağırlıklı geçen denetimlerde hammaddenin temini, saklanması, muhafazası, işlenmesi, tüketime hazır hale getirilmesi, tüketime hazır hale gelen ürünlerin sunumu, gıdanın saklanması ve muhafazası sırasında kullanılan malzemenin gıda mevzuatına uygunluğu, depolamada dikkat edilecek hususlar, kızartmalık yağların kullanım süresi, satışa sunulan ürünlerin izlenebilirlik kayıtları, çalışanların kişisel temizliği gibi konularda işyeri sahibi ve çalışanlarına bilgilendirmelerde Tirebolu İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü personeli tarafından yapılıyor.

Tirebolu İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü 2017 yılı içerisinde yaklaşık 500 iş yerine denetim gerçekleştirdi.

Kriterleri özenle uygulayan ve sürdürülebilir hale getirerek gıda güvenliğine üst düzey önem veren işletmelere yıl sonunda teşekkür belgesiyle plaket verilerek ödüllendirileceği bildirildi.

Gıda satışı yapan bütün işletmelerin ilçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde işletme kayıt belgesi alması gerekiyor.

Yorum

 1. Metin Karslı

  1 Kasım 2017 at 09:52

  Ekmek fırınlarında çalışacak usta ve işçiler sertifika sahibi olmalıdır.
  Düzenli sağlık kontrolünden geçirilmeli, elinde ağzında sigara ile hamurhanede çalışmak ne kadar dogrudur?
  Fırınlarda WC hemen hamur açılan yerlerin bitişiğinde olması çok yanlıştır, el yıkama ve hijyen kurallarına uyum sürekli gözlenmelidir.
  Yani neyi yediğimiz, kimler tarafından yediğimizin çok iyi izlenmesi, gözlenmesi ve bu konuda işçilerin eğitilmesi acilen gereklidir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir