Tirebolu Mesleki Eğitim Merkezinde Kalfalık ve Ustalık Sınavları Yapıldı

07 Şubat 2018 Çarşamba, 10:56

Tirebolu Mesleki Eğitim Merkezi bünyesinde açılan Kalfalık ve Ustalık Belgesi sınavına hizmet verdiği 8 ilçeden 270 kişi sınava katıldı.

2017 yılında yürürlüğe konulan önceki öğrenmelerin tanınması, denklik ve ölçme değerlendirme işlemleri ile ilgili usul ve esaslara ilişkin yönerge kapsamında 2017 Kasım ayı içerisinde Tirebolu mesleki eğitim merkezine müracaat ederek sınavlara katılmaya hak kazanan 270 kişi ortak dersler, alan ortak dersleri, dal dersleri ve mesleki uygulama sınavlarından 5- 6 şubat tarihinde gerçekleşen ortak dersler ve alan ortak dersleri sınavlarına katılım sağladılar.

Geriye kalan dal dersleri ve mesleki uygulama sınavları da önümüzdeki hafta tamamlanarak mesleklerini icra ederken ellerinde belge olmayan ve bu sebeple iş yeri açılmasına izin verilmeyen vatandaşlar kendi işyerlerini açabilecekler.

Sınavlara Tirebolu, Yağlıdere, Güce, Espiye, Doğankent, Çanakçı, Eynesil, Görele ilçelerinden 22 yaşını tamamlanmış ve Yaptığı meslek grubundan sigortaları ödenerek başvuru yapan 270 kişi katılım sağladı.

Sınavlarda Lise ve üstü mezun vatandaşlar sadece meslek derslerine girerken, İlkokul mezunları Matematik, Din Kültürü, Türk Dili Edebiyatı bölümlerinin sınavlarına girdi.

Sınavların son aşaması olan Uygulama bölümü Tirebolu ve Görele Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi atölyelerinde ve önceden belirlenmiş iş yerlerinin çalışma alanlarında gerçekleştirilecek ve video kaydına alınarak sınav evraklarına dahil edilecektir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir