Tirebolu’da Balık Sezonu Başlıyor

29 Ağustos 2016 Pazartesi, 16:01

Tirebolu’lu balıkçılar “Vira Bismillah” demek için gün sayıyor.
15 Nisan’da başlayan balık avı yasağı 1 Eylül’de sona erecek. Yaz boyunca teknelerinin ve ağlarının bakımını yapan balıkçılar, 31 Ağustos gecesi saat 00.00’dan itibaren denize açılacak.
Tirebolu Limanındaki balıkçılar yeni sezon öncesi son hazırlıklarını tamamladı. Tüm hazırlıklarını bitirip avlanma yasağının kalkacağı 1 Eylül’ü beklediklerini belirten balıkçılar, bu yıl balık bereketi yaşanacağına inandıklarını söylediler.
Türkiye’nin bu yıl ucuz ve bol balık yiyeceğini tahmin ettiklerini belirten balıkçılar, son hazırlıklarını yaptıklarını, bereketli bir balık sezonu beklediklerini ifade ettiler. 1 Eylül itibarı ile av yasağının biteceğini ve denize açılacaklarını belirten balıkçılar, bu sene denizde bol miktarda palamut balığının olduğunu bildirdiler

Geçen yıl olmayan palamut bu yıl bereketiyle geliyor.

Tirebolu’daki Balıkçılar “1 Eylül’den sonra güzel bir av dönemi bizi bekliyor. Geçen yıla oranla bu yıl denizimizde balık bolluğu var. Bunu da Allah’ın bize bir lütfu olarak değerlendiriyoruz. Geçen yıl en değerli balığımızın kilosu 15 lira iken, bu yıl 5 liraya kadar inmesini bekliyoruz.” diyerek bereketli bir sezonu sabırsızlık beklediklerini göstermiş oldular.

Ayrıca sofraların vazgeçilmesi hamsi balığının da bol ve ucuz olmasını isteyen Tirebolu halkı, yeni sezonu iple çektiklerini belirttiler.

0

1

2

3

4

5

76

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir