Tirebolu’da Diyaliz Hastaları Kime Emanet !

31 Ağustos 2016 Çarşamba, 10:27

Tirebolu devlet Hastanesi’ne bağlı diyaliz ünitesinde diyaliz doktoru olmadığı için hastalar zor günler geçiriyor.

dialysis-transient

Diyaliz ünitesi açılalı 15 seneden fazla olmasına rağmen üniteye diyaliz doktorunun neden gelmediğini hastalar merak ediyor. Böbrek yetmezliği hastası olan birinin doktorun verdiği talimata göre haftada 2 veya 3 kere diyaliz cihazına bağlanıp vücudundaki sıvıları çıkartması gerekiyor. Özel diyaliz merkezlerinde diyalize bağlanan hasta sayısına göre değişen şekilde en az bir adet diyaliz doktoru bulunurken 30-40 diyaliz hastası olan Tirebolu Devlet Hastanesi Diyaliz Ünitesinin doktoru olmayışı çok manidar.

Hastalar ve yakınları “birçok yere şikayette bulunduklarını fakat bir çare bulunulmadığından yakınıyor.” Bir hasta yakının anlattığına göre; “Diyaliz merkezinde doktorun olmayışı ünitede görev yapan görevlileri de zor durumda bıraktığını, ayda bir Giresun’dan gelen doktorun muayene ettiğini fakat yeterli olmağını, hastasını kendisinin sürekli Giresun’daki veya Trabzon’da ki hastanelere götürmek zorunda kaldığını ve bu durumun kendisini güç durumda bıraktığını” söyledi.

thumbs_b_c_6a7cc138a95222f2810734f09ddf706f

Ünite de görev yapan personelin bilgili ve gerçekten özverili çalışması hastaların tek moral kaynağı olduğunu söyleyen hasta yakınları,” Böbrek yetmezliği hastalığı; hastanın moralini zaten çok bozduğunu, annesi, ablası, babası, kardeşi, kocası veya karısı hasta olan yakınlarının; moralleri yerinde olması için elinden geleni yapmasına rağmen bu şekilde doktorun olmayışı hastaları çok tedirgin ettiğini” bildirdiler.

Böbrek yetmezliği hastaları dertlerine çare olan cihazların varlığına, sabahları erken saatte yada akşam geç saatlerde servisin kendilerinin ulaşımlarını en ücra köylere kadar sağlanmasına, tecrübeli personellerle hizmet verilmesine, ünite hijyeninin sağlanmasına, her defasında cihaza bağlanmak için gerekli araç gerecin tedarik edilmesine, cihaza bağlanma sırasında gıda desteği verilmesine her zaman şükrediyorlar.

Diyaliz-neden-yapılır,-kaç-çeşit-diyaliz-yöntemi-vardır

Haftanın 3 günü diyalize bağlanan hastaların günlük ortalama 7-8 saati evleri dışında; ya yolda yada cihaza bağlı geçiyor, bu durum haftaya aya göre hesaplandığında hastaların ikinci evi sayılan ünitelerine diyaliz doktoru talebi haklı bulunuyor.

984f8c9e7c

thumbs_b_c_6a7cc138a95222f2810734f09ddf706f

dff076b6-332e-4bec-aa8a-c3a40af281d5

Incoming search terms:

  • tirebolu devlet hastanesi haberleri

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir