Tirebolu’da Halkın Köşesinde: Onur Kemal

19 Mayıs 2017 Cuma, 11:45

İçinde bulunduğumuz Engeliler haftası münasebetiyle, Engelliler üzerinde farkındalık yaratmak için Tirebolu Belediyesi Engelli Koordinasyon Birimi sorumlusu Onur Kemal ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Gerçekleştirdiğimiz bu röportajın tüm engelsizler üzerinde etkisi olması ümidiyle…

Engelliler haftası münasebetiyle düzenlenen Görme Engelliler ve Futsal Türkiye Şampiyonasına 8 takım katıldı. İlimizi ve ilçemizi temsilen katılan Onur Kemal, Tokat Erbaa Belediyesi takımında oynayarak attığı gollerle turnuvaya iz bıraktı. İki devre olarak düzenlenen Turnuvanın ilk devre maçları Eskişehir’de 7 maç oynanarak gerçekleşti. İkinci devre maçları Ağustos ayında Malatya ilinde gerçekleşecek.

Tirebolu’yu 2014 yılında Japonya’da düzenlenen şampiyonalarda temsil ederek “Milli “unvanını kazandı.

Bu organizasyonların 2007 yılında farkındalık yaratmak için başlatılan faaliyetler olduğunu dile getiren Kemal,” Engelli kardeşlerimizin engellerini aşmak için başlatılan bu adımların olumlu etkisi toplum içinde görülmeye başlandığı 2010 yılından itibaren profesyonel anlamda yapıldığını ve Milli takımda yer almanın, Millet için ter dökmenin onur verici olduğunu, giydiği formayı gururla taşını” belirtti.

Daha önce Engelli Milli Takımda, Ordu, Ankara ve Malatya engelli takımlarda oynayan Onur Kemal şuan Tokat Erbağa Belediyesi takımda oynuyor.

Tirebolu’nun fiziki yapısının görme engelli vatandaşlarımız için uygun olmadığını dile getiren Kemal, “Tirebolu Belediyesi Engelli Koordinasyon birimi olarak şartların daha iyi olması için Başkanımız Abdullah Karapıçak öncülüğünde çalışmalarımıza hız kesmeden devam ettiklerini” belirtti.

“Amacımız hibe engelli aracı temin etmek”

Tirebolu nüfusunun 30 binden az olduğu için engelli aracına sahip olamamasından dolayı Belediyemiz diğer araçlarıyla Engellilere hizmet veriyor.

Tirebolu Belediyesi Engelli Koordinasyon birimine en çok gelen taleplerden biride işaret dili öğretilmesi: Vatandaşlarımızın birçoğu kurumlara gittiğinde hizmet alırken iletişimde sıkıntı çekmesinden ötürü böyle bir ihtiyacı buluyor, bize gelen talepler neticesinde işaret dilinin öğretilmesi kursunun Tirebolu’da açılmasını planladık, fakat bu konuda eğitim verecek eğitmen bulamadık. Eynesil ve Giresun’da var olan öğrenim sınıfları ise, zaman ve ulaşım sebepleriyle bize uymuyor. İçimizi en çok serinleten konu ise, yürürlüğe girecek kanunlara göre; 2018 yılından itibaren her kurum işaret dilini bilen en az bir personelin istihdam edilmesinin zorunlu olması bizlerin iletişim sıkıntısını bir nebzede olsa ortadan kaldıracaktır.

Çünkü Tirebolu’da, her mahalle ve Köylerde en az bir kişi işitme engelli. Ve engelli kardeşlerimiz bir hastaneye gittiklerinde ya da kaymakamlık binasına gittiklerinde dertlerini anlatamadıkları için sorunlarına çözüm bulamıyor yada zorlanıyorlar.

Diğer bir sorun ise; Engelli vatandaşlarımızın kamu kurum ve kuruluşlarına giriş çıkışlarda ki merdivenlerin çok olmasıdır.

Bir engellinin yardım almaksızın işlerini halletmesi en büyük isteğimizdir.

Belediyemizin engelli koordinasyon birimi olarak bizlere ihtiyacı olan vatandaşlarımıza talep ettiği konu, bizim ilgi alamıza giriyorsa yardımcı oluyoruz. Bizim ilgi alnımıza girmiyorsa kurumlarla irtibata geçip aracılık hizmeti yürütüyoruz.

%90 Engelli vatandaşlarımıza ulaşım hizmetinde en üst seviyedeyiz.

Tirebolu içinde bazı kurumlarda engelli vatandaşlarımızın giriş çıkışlarında zorluk yaşamaması için rampalar yapılmış olsa yeterli olmamaktadır. Birçok büyük şehirde bu çalışmalar tamamlanmamasına rağmen Türkiye genelinde birçok ilçe bu konuda sınıfta kalmıştır.

Engelli vatandaşlarımızı topluma kazandırma projesi kapsamında engelli kardeşlerimizin “Bende Varım” demesi için tüm engelleri kaldırıp sokağa, insana, sosyal alanlara erişilebilirliği arttırmamız gerekiyor. Bunun içinde tüm şehir planlayıcılarına büyük iş düşüyor.

“Biz engelliler çok hassas duygulara sahibiz.”

Toplumun engelli kardeşlerimize her daim ACIMADAN yardımcı olmasını bekliyoruz. Çünkü biz acıma hissini seziyoruz ve bir daha o mekana gitmek istemiyor yada o kişiyle iletişime geçmek istemiyoruz.

Bizler kimseden ayrıcalık beklemiyoruz, bizlere tanınan haklar çerçevesinde işlerimizi hallederek mağdur edilmeden yaşamak istiyoruz.

Toplumdan ayrıştırılmadan iç içe bir yaşam arzuluyoruz.

Özellikle engelli ebeveynlere seslenmek istiyorum: “Lütfen çocuklarınızı, kardeşlerinizi, annenizi, babanızı toplum içine çıkarmaktan utanmayın. Tüm vatandaşların olduğu gibi bizlerinde yaşama hakkı var.”

Başkanımız Abdullah Karapıçak bize kesin talimatı: “ Hiçbir engelli mağdur edilmeyecek

Başkanımız Abdullah Karapıçak’ın verdiği talimatlar doğrultusunda Engelli Koordinasyon birimini kurduk ve diğer ilçelere göre daha aktif çalışmayla tüm engellilerimize dokunmaya çalışıyoruz.

Birimimiz kurulduktan sonra; Engelli vatandaşlara yönelik, farkındalık yaratacak ve duyarlılığı arttıracak projelere imza attık.

Tüm vatandaşlarımızın katılımıyla seminerler düzenledik, engelli kardeşlerimize ev ziyaretleri yaparak üzüntü zamanlarında yanlarında olup, sıkıntılarını çözdük, mutluluklarına ortak olduk.

Bilinçlenmelerini sağlıyoruz, kanun nezdinde haklarını anlatarak imkanlarını genişletiyoruz.

Belediye olarak, engelli vatandaşlarımıza %50 indirimli “Su” imkanı sunuyoruz. Halk Eğitim Merkezi ve birimizin ortaklaşa yaptığı çalışmayla 14 engelli vatandaşımıza Santralist kursu düzenleyerek sertifika töreninde Başkanımızı ve ailelerini bir araya getirdik. İhtiyaç sahipli engelli vatandaşların tespitini yaparak hayır sever vatandaşlarımızın sunduğu imkanla tekerlekli sandalye temin ettik. İhtiyaç duyan engelli vatandaşlarımızın evlerini temizletiyoruz.

Bir engelli olarak karşılaştığın sorunları nasıl çözüyorsun?

Engelleri aşmak için öncelikle güçlü olmalı. Kendini engelli hissetmemeli ve görmemelisin. Azimle çabalayıp başarıyı uzak bir hedef gibi görmeden, başarıyı kendine yakın görerek inanırsan hedefe mutlaka ulaşırsın. Ben bu yöntemle başarıyorum.

Önce engeli sen kendin kaldırmalısın bunu yaparsan engel de kendiliğinden kalkar.

Bize ulaşmak isteyen vatandaşlarımız birimimize gelerek yada beyaz masa hattını arayabilirler.

Engelli vatandaşlarımız sorunlarını ilettiklerinde Birim olarak, çevremde ki duyarlı iş adamlarından, vatandaşlarımızdan destek alıyorum. Özellikle belirtmeliyim ki Belediye Başkanımız Belediye imkanları dışında şahsi olarak ta engelli kardeşlerimize maddi ve manevi imkanlarını esirgemiyor.

Ramazan ayına girdiğimizde engelli kardeşlerimizi ve ailelerini davet edeceğimiz iftar programları düzenleyeceğiz. Ramazan ayının her akşamını dolu dolu geçirip engelli kardeşlerimizin yanında olacağız.

Ramazan Ayının, başta engelli kardeşlerimiz olmak üzere tüm İslam alemine hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir