Tirebolu’da Halkın Köşesinde Bugün: Kadriye Ergül

26 Eylül 2016 Pazartesi, 13:09

15 Temmuz Darbe Girişimi gecesinde fedakarlık gösteren kadınları kaleme alan Kadriye Ergül.

15 TEMMUZ’UN NENE HATUNLARI

15 Temmuz gecesi millet olarak, ümmet olarak Fethullahçı İşgal Girişimine karşı verilen mücadele takdire şayandı. Fakat beni onurlandıran, gururlandıran Türk kadınının şanlı mücadelesiydi. Haklarını ödeyemeyiz, ne kadar teşekkür etsek az.

Asıl destanı yazan; o ayaklarının altı öpülesi analardı. 1993 Harbi’nde Nene Hatun ne ise 15 Temmuz gecesi hiç tereddüt etmeden tankın önüne siper olan, darbeci asker görünümlü militanların silahının önünde kahramanca durup bir an olsun gözünü kırpmayan, hatta kafasına namlu dayanmasına, ölümle tehdit edilmesine rağmen “Senin yerin burası değil kışla ” diye haykıran kadınlarda odur. Hep birlikte yazdığımız bu destanın en önemli parçası kahraman kadınlarımızın hakkını teslim etmek boynumuzun borcudur. Bir gecede kaç çocuk annesiz, kaç adam eşsiz, kaç anne evlatsız, kaç insan kardeşsiz kaldı.

1274584_620x410

Oysa ki kadın yeryüzünde başlı başına bir vatandı.

Her şeyi hesap ettiler.

Tankı, tüfeği, bombayı, F 16′ yı..

Hesaba katmadıkları bir şeyler vardı ?

Allah’ın hesabını katmadılar, göklerden gelen kararı hesaba katmadılar !

Bu milleti hesaba katmadılar !

Milletin silahını millete doğrulttular ama milleti hesaba katmadılar.

Susar sandılar, sindiririz sandılar, korkarız sandılar,..

Peki ne oldu?

baskomutan-recep-tayyip-erdogan

Başkomutan Recep Tayyip Erdoğan “Meydanlara İnin ” dedi.

Ya sonra?

sehit-ozel-harekat-polisi-demet-sezen

Şehit Özel Harekat polisi Demet Sezen 3 yaşındaki oğlunu bırakıp göreve koştu. Çünkü oğlunu büyüteceği başka bir vatanı yoktu ! Ankara Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı’n da F16’lardan atılan bombalar sonucu şehit oldu.

komiser-yardimcisi-gulsah-guler

Komiser yardımcısı Gülşah Güler de oradaydı. 10 ay önce göreve başlamıştı henüz. Gazi Üniversitesi’n de Resim Öğretmenliği okuduğu halde akademiye girip Özel Harekat sınavını kazanmıştı. Allah şehadetini kabul etsin ki şehitlik mertebesine ulaştı.

Kübra Aydoğan daha yeni Ankara’ya tayin olmuştu. Hayalleri vardı belki gerçekleştiremeden şehadet şerbetini içti.

baskomser-zeynep-sagir

Başkomser Zeynep Sağır da arkasına bakmayı düşünmedi, geriye 8 ve 10 yaşında iki aslan bırakarak şehit edildi.

cennet-yigit

Cennet Yiğit 23 yaşındaydı, Komiser Yardımcısıydı. Gençliğinin baharındaydı, Yiğit’de darbeye, cuntaya boyun eğmeyen kadınlardandı. Adı gibi cennet olsun mekanı..

Selda Güngör de Özel Harekat Daire Başkanlığında Hakk’a yürüyenler arasındaydı. O Gölbaşında şehit edildi, Ayşe Aykaç Çengelköy’de.

Ama bitmedi!

Şehit olmaya susayan daha nice kadınlar vardı!

Öldükçe biteriz sandılar yanıldılar..

İslam’ın ilk kadın şehidi Hz. Sümeyye geldi aklıma. Ebu Cehil’in mızrağıyla arş-ı ala’yı titreten ilk kadın şehit! Müslüman olduğu için şehit etmişti onu Ebu Cehil. 15 Temmuz gecesi Ebu Cehil’in torunları yine ortaya çıktı. Onlar çıktı çıkmasına da Hz. Sümeyye gibi kalbi imanla yoğrulmuş niceleri vardı. Meydanı Ebu Cehil’in torunlarına bırakır mıydı? Bırakmazdı, bırakamazdı. Cihad müslümanın farzıydı. Ve meydanda zamanın Ebu Cehil’i Fethullah Gülen’in altın nesil diyerek yetiştirdiği katil nesle milli irade tokadını vuracak Asımın nesli vardı. Namusunu çiğnetmeyen, çiğnetmeyecek olan Asımın neslinin vatanını namusu bellemiş kadınları vardı.

Türkan Türkmen Tekin de o kadınlardandı namusunu çiğnetmemek için “Anne ben gidiyorum, vatan elden gidiyor ” diyerek Atatürk Havaalanına gitmek için yola çıktı. Ama Esenler – Dörtyol civarında tankın altında kalarak şehit oldu. Vatan elden gitmesin diye 3 evladını bırakıp gitti.

Bitmedi! Bizde kahramanlar Bitmez!

Darbenin ilk adımlarının atıldığı köprüde tankın önüne dikildi Safiye Bayat. Fetullahçı cuntanın asker üniformalı militanları onu korkutmak için havaya ateş açtı yılmadı, kafasına silah dayadı yılmadı direndi. Taa ki yaralılara yardım ederken vurulana kadar..

Adeviye Gül İsmailoğlu televizyonda Başkomutanın çağrısını duydu kendisini sokakta buldu. Daha ortaokuldan yeni mezun olmuştu tercihlerini bile o yoğun bakımdayken ailesi yaptı. Adeviye’nin asıl tercihi vatan bayrak ezandı..

15 Temmuz gecesi darbeye direnenlerden birisi de Şerife Boz’du. Milli iradenin sembol kadınlarındandı oda. İstanbul Kağıthane’de yaşayan Şerife Boz, direksiyonuna geçtiği kamyonla Taksim’e milli irade kahramanlarını taşıdı. Başbakanımız Binali Yıldırım gibi hepimizi duygulandırdı. Aynı kamyonda Taksim’e çıkan 61 Şerife Boz’un komşusu Sema Tutar da vardı. Yaşı 61 ruhu Çanakkale’deki 15’liklere eşit !

kamyon-15-temmzu-sehitleri

Derya Ovacıklı bir bacağını feda etti ve söylediği şey aynen şu; ;” Vatanım için bir bacak ne ki ? Vatan sağolsun!

derya-ovacikli

Daha nice kadın kahramanımız var. Hepsi aynı kahramanlıkta farklı hikayelerle tarihe adını yazdırdı.

İşte biz buyuz!

İslam sancağı böyle ayağının altı öpülesi anaların, vatan müdafaası Nene Hatun gibi eşini, kardeşini, bebeğini düşünmeden cepheye koşanların omuzunda yükselecektir !

Ayakları altında cennet müjdelenen analara, Hz. Sümeyye gibi batıla tüm benliğiyle meydan okuyan kadınlara selam olsun !

fatma-sahin

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir