Tirebolu’da Trump’ın ‘Kudüs Kararı’ Protesto Edildi !

08 Aralık 2017 Cuma, 18:21

Tirebolu, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in ‘başkenti’ olarak tanıması kararına ortak basın açıklamasıyla tepki gösterildi.
Ortak basın açıklaması Çarşı Camisi önündd Cuma namazınin ardından gerçekleşti.

Vatandaşların yoğun katılımıyla gerçekleşen Protesto gösterisine Tirebolu Belediye Başkanı Abdullah Karapıçak, Ak Parti Tirebolu İlçe Başkanı Hasan Durmuşkaya, İlçe Müftüsü Bedir Aydın, ve çok sayıda vatandaş katıldı.


Basın açıklamasında “Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın hukuksuz Kudüs açıklaması, insanlık vicdanını yaralamış ve bölgemizdeki sorunları derinleştirmiştir. Cumhurbaşkanımızın kesin şekilde ilan ettiği üzere Kudüs, tüm Müslümanların kırmızı çizgisidir. Bu, bölgemizde barışı ve istikrarı tehdit etmeye yönelik bir adımdır. Alınan kararın, İsrail ve Filistin toplumları arasındaki husumeti arttırmaktan başka sonucu olmayacaktır. Asla kabul edilemez gördüğümüz bu karardan en kısa sürede dönülmelidir.
İslamın sesini susturmak, kendi kurguları olan terör örgütlerini bahane ederek Müslümanların iradelerini esir etmek isteyenlerin tarihte defalarca hüsrana uğradıklarını belirtildi. İslamın harem-i izzeti olan Kudüs’ü tacize teşebbüs edenler, Türküyle, Arabıyla, Kürdüyle tüm Müslümanlarda Selahaddin Eyyubi ruhunun dirilip karşılarına dikildiğini göreceklerdir. Türkiye’nin, İnsanlığın silüeti olan Kudüs’ün mahremiyetine yönelik bu saldırı karşısında Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ortaya koyduğu güçlü tepkinin sonuna kadar arkasındayız. Dünyadaki tüm Müslümanların, İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı olan Türkiye’nin çağrısına kulak vererek Kudüs’e sahip çıkacağına inanıyoruz.
İnsanlığın ve Müslümanlığın mahremiyeti olan Kudüs’e olan bu saldırıya karşı duracağiz. Diğer taraftan, Amerika Birleşik Devletleri’nin bu kararı, dünyada yaşanan adaletsizliğin yeni bir tezahürüdür. Bu hadise, Cumhurbaşkanımızın, küresel sistemin çarpıklıklarına ve adaletsizliklerine karşı uzun zamandır dile getirdiği ’dünya 5’ten büyüktür’ itirazının haklılığını teyit etmiştir. İslamın kalbine saplanmaya çalışılan bu hançere, ancak tüm Müslümanların iki elin parmaklarının kenetlenmesi gibi bütünleşmesiyle engel olabiliriz. Biz Müslümanlar olarak Kudüs davası ve ümmetin birliği için her türlü çabayı göstermeye, her türlü fedakarlıkta bulunmaya hazırız, Kudüs davasının sonuna kadar takipçisi olacağız” okundu.
Açıklamanın ardından İlçe Müftüsü Bedir Aydın tarafından dualar edildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir