TİREBOLU’DA YELKENCİLİK…

15 Ağustos 2016 Pazartesi, 11:41

Tirebolu Belediyesi ve Giresun Üniversitesi iş birliği ile Tirebolu’da İletişim Fakültesi’nde Yelkencilik üzerine bir seminer düzenlendi.

Seminere konuşmacı olarak katılan Öğretim Görevlisi  O.Mehmet YAYINOĞLU, Op.Dr. Erol TÜRKMEN ve Saruhan ÇİNAY Tirebolu’nun  Yelken konusunda alan olarak çok müsait olduğunu, Tirebolu Liman mevkinin Yelkencilik sporu için müsait olduğunu ve bu sporun Tirebolu halkının sosyal olması konusunda büyük bir adım olacağını belirtti.

Halkın yelkenciliğe yabancı olmasından dolayı öncelikle Üniversite bünyelerinde denizcilik ve yelken kulübünün oluşturulması, şehir ve üniversite bünyesinde tanıtımların yapılması, spor ve çoçuk parklarının deniz konsepti ile oluşturulması ile güzel bir başlangıç olacağı konusunu katılımcıları bilgilendirdiler.

Yelkenciliğin Tirebolu’daki  amacı; yelkenciliği öğrenen özellikle 7-17 yaş aralığındaki kursiyerlerden yarış takımlarına seçilerek, il,  bölge ve ulusal anlamda düzenlenen yarışmalara katılım sağlamak ve bu yarışlarda başarı kazanarak Milli Sporcuların Tirebolu’dan çıkmasına olanak sağlamaktadır.

Yelkenciliğin bir kültür olduğunu ve bu kültürün herkese yakışacağı gibi Tirebolu halkına da yakışacağını belirterek belli bir yaş aralığı olmaksızın,tüm halkın yararına olacak bu hizmeti Tirebolu’da hayata geçirmenin sosyal faaliyet olarak büyük önem arz ettiğini belirtiler.Bu kursu bitirip yelkenciliği öğrenenlerin amacı sadece bir yarışmaya katılıp derece almak değil yelken sporunu tanımak ve eğlenme odaklı olacaktır.

Özellikle yakın zamanda İlçede temeli atılan Gençlik merkezinden sonra Yelkencilik projesiyle Gençlerin spora daha kolay ulaşımı sağlanacaktır. İlçenin sahil kenti olması yelkencilik sporunun halkın nezdinde kolay kabul edilip uygulanan bir spor olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Belediye Başkanı Abdullah KARAPIÇAK’ın da katıldığı seminerde özellikle gençlerin bu yöndeki bir faaliyetle; alkol ve sigaradan uzak bir nesil olarak yetiştirmeyi, okul ve eğitim hayatında başarılı öğrenciler yetiştirerek bölgenin eğitim düzeyi ve başarısını yukarı taşıyacak, Milli sporcular yetiştirerek, ülkemizin uluslararası alanda başarılar kazanması için gençlere her zaman destek olmayı hedeflerini belirttiler.

Yakın ve uzun vadede bu sporun ilçemizde ulusal ve uluslar arası kulüplerin kampına ve yarışlarına ev sahipliği yapacak  ve koordinatörler ve eğitmenlerin bu projeyle bölgeyi tanıması turizm anlamında ilçemize fayda sağlayacaktır.

Başta Tirebolu Belediye Başkanı olmak üzere seminere katılım sağlayan öğretim görevlilerinin, sivil toplum kuruluşlarının, ve basın mensuplarının soruları ve fikirleriyle daha değerli olan katılım, Belediyenin İlçemizi ziyarete gelenlere yöremizde yetişen fındık hediye etmesiyle son bulmuştur.

Ayrıca Tirebolu’da yelkencilik proje fikrinin bulunup ortaya atılmasını sağlayan, Tirebolu’da seminer yapılıp bilgilendirme sağlayan, katılımcı olan Op.Dr. Erol TÜRKMEN ve Saruhan ÇİNAY’a ulaşıp ilçemize gelmesini sağlayan bireysel olarak emeğini esirgemeyen Sayın O.Mehmet  YAYINOĞLU’na Tirebolu halkı adına teşekkür ediyoruz.

DSC_9446

DSC_9441

DSC_9463DSC_9464

DSC_9470

DSC_9472DSC_9473

DSC_9476

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir