Tirebolulular Mevlana’yı Anma Programında Buluştu

15 Aralık 2017 Cuma, 17:55

11-17 Aralık Mevlana’yı anma Haftası olması münasebetiyle Tirebolu İmam-Hatip Ortaokulu “Mevlanayı Anma ve Anlama” etkinliği Tirebolu İletişim Fakültesi Konferans Salonunda düzenlendi.

Programda öncelikle Okul Müdürü Nurullah Telli Günün anlamına binaen bir konuşma yaptı, konuşmasında özetle” Okulumuz dönem içerisinde çeşitli programlar düzenleyerek öğrencilerimizin eğitimine katkı sağlıyoruz. Çeşitli sempozyumlar, kitap okuma yarışmaları ve etkinliklerimiz ile öğrencilerimizin sosyal hayatına katkı sağlamaya çalışıyoruz. Bugünde özenle hazırladığımız programla Hz. Mevlana’yı 744. vuslat yılında özlemle anıyoruz.”dedi.

“Gel ne olursan ol yine gel” ve “Dervişlik dedikleri hırka ile taç değil,Gönlünü derviş eden hırkaya muhtaç değil” sözleriyle akıllara kazınan büyük düşünür ve alim Mevlana’yı anmaya ve onu anlamaya yönelik etkinlikler her yıl ülkemizde düzenlenen Mevlana Haftası ile yapılıyor. Mevlana’yı anlama, görüşlerini, fikirlerini ve düşüncelerini yorumlamaya yönelik sohbet ve etkinlikler düzenleniyor. Eğitim kurumlarda küçük törenler organize edilir; şiirler ve bilgilendirici metinler okunarak öğrencilerin bu günleri anlayarak hayatlarına yön vermeleri sağlanır.

Tirebolu İmam-Hatip Ortaokulu Öğretmen ve Öğrencilerinin hazırlamış oldukları Programda öncelikle mevlanın şiirleri okundu, tiyatro, orotoryo ve Koro halinde okunan İlahi gösterileri düzenlendi. 2 Öğrencinin başarılı bir şekilde yapmış oldukları Semah gösterisi gerçek semazenleri aratmayarak katılımcılarının beğenisini kazandı.

Törene Tirebolu Belediye Başkan Vekili Mazlum Tomak, İlçe Garnizon Komutanı Hakan Baştürk, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, Siyasi Parti Temsilcileri, İlçede görevli diğer kurum müdürleri, veliler ve öğrenciler katıldı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir