TRAFİK SİGORTASI PRİM İADESİ ÖDEME ZAMANI ?

13 Ağustos 2016 Cumartesi, 14:06

Trafik sigortası prim iadesi ne zaman yapılacak açıklandı.

Büyük bir sorun haline gelen trafik sigortası primleri için yeni bir açıklama yapıldı. Bu açıklamaya göre bazı vatandaşlar için sevindirici haber geldi ve trafik sigortası prim iadesi yapılacağı duyuruldu. İade işleminin duyulmasından sonra birçok kişi trafik sigortası prim iadesi ne zaman yapılacak sorusunun yanıtını merak etti. Trafik sigortası yapan şirketlerin 2014 yılının Haziran ayından 2015 yılının Eylül ayına kadar olan 15 aylık zamanda yanlış uygulama yaptığı belirtildi. Yanlışlıktan dolayı sürücülerden fazladan alınan prim ücretleri iade edilecek. Bu uygulamanın uzun bir süre devam edeceği tahmin ediliyor. Bu sigorta hizmeti tüm araç sahibi olan kişilerin yapmasının zorunlu olduğu bir sigortadır. Böylece herhangi bir kaza anında karşı taraftan birisine hem benden hem de maddi olarak vereceği zararları güvenceye alır. Normal şartlar altında bu sigorta yapılmazsa trafiğe çıkılamaz ve bu sigorta ülkemiz sınırları içerisinde geçerlidir. Sigorta araç sahibinin kendi hasarını karşılamaz, sadece zarar verilen kişinin zararını karşılar. Peki vatandaşlar için oldukça önemli olan trafik sigortası prim iadesini kimler alacak detayları ile Ajanshaber.com’da.

İADE SÜRECİ NASIL OLACAK?

Trafik sigortası prim iade süreci dönem tarifelerine göre iade ücretlerini belirleyecek ve 15 Ağustos’ta IBAN bilgisi aracılığıyla hesabına ya da sigorta ettirene ait olduğunun ispat edilmesi kaydıyla kredi kartına ödeme yapacaktır. Eğer iadeler alınmazsa ve iade edilecek sahiplerine ulaşılmazsa Hak Sahiplerince Aranmayan Paralar Hakkındaki Yönetmelik hükümleri çerçevesinde iadesi gerçekleştirilemeyen primler Güvence Hesabı’na devredileceği belirtiliyor.

TRAFİK SİGORTASI PRİM İADESİ NE ZAMAN YAPILACAK AÇIKLANDI
Trafik sigortası prim iadesi ne zaman yapılacak sorusu iade olacağı duyurulduktan sonra sürücüler tarafından merak edildi. Sigorta şirketleri 2014 yılına kadar olan süreçte aracını satan ve trafiğe çıkmayan sürücülerin kayıtlarını tutmuyordu. Hiçbir kayıt olmamasıdan ötürü 2014’e kadar araç sahipliğine ara vermiş milyonlarca sürücüye, yeniden trafiğe çıktığında, 4. kademeden poliçe kesilmek zorunda kalındı. Bu ise hasarsız sürücülere göre daha yüksek, hasarlı sürücülere göre de daha düşük prim ödemek anlamını taşıyor. Uygulama da yapılan yanlışlıklar geçtiğimiz Eylül Ayı’nda farkedildi. Sürücülerin geçmiş hasar kayıtlarına göre fiyat kesiliyor ve para iadesi yapılmaya başlanıyor. Bu onbeş aylık süre içerisinde şirketler aldıkları fazla ücretleri 12 Ağustos’ta iade etmeye başlayacak.12 Ağustos’ta başlayacak olan prim iadesi yaklaşık iki yıl sürecek. Trafik sigortası prim iadeleri merakla bekleniyor.

SİGORTA BİLGİ VE GÖZETİM MERKEZİ PRİM İADE BİLGİLERİ İÇİN TIKLAYIN

Birçok sürücüyü sevindiren trafik sigortası prim iadesini kimler alacak sorusu şimdiden sorulmaya başlandı. Prim iadesi yaklaşık olarak 1 milyon sürücüye yapılacak ve ortalama olarak en az 100 TL prim ücreti iade edilecek. Prim ücreti sigorta sahiplerine poliçe başına 100 tl olarak ödenecek. Prim ödemeleri geçmiş yıllarda aracı olan ve o aracı sattıktan sonra Haziran 2014’ten Eylül 2015’e kadar ki onbeş aylık zaman diliminde yeniden araç alan ve sigorta yaptıran hasarı olmayan sürücülere yapılacak. İade işlemi yapılırken geçmişe ait poliçe ve hasar kayıtları teker teker incelenerek tespit edilecek. Ayrıca yine geçmiş yıllarda hasarı olmayan ve yüksek prim ödeyen sigorta sahiplerinden de fazla alınan primler iade edilecek. Sigorta şirketleri sigortalıları, TC kimlik numaraları ile birlikte hem kendi şirketlerinin sayfasından hem de Sigorta Bilgi Merkezi’nin web sitesinden duyuracak. Bu şartlara uygun olan sürücüler Sigorta Bilgi Merkezi’nden iade talep edip edemeyeceğini de kontrol edebilecek. İadeler sigorta sahibinin istediği kredi kartına ya da banka hesap numarasına yapılacak.

– 19 Haziran 2014 – 30 Eylül 2015 tarihleri arasında trafik sigortası yaptırmış olanlar
– Geçmişteki poliçeler süresince hasarsızlık indirimi kazandığı halde indirimden yararlandırılmamış olanlar
– Şahıslar adına yapılan sigorta poliçelerine sahip olanlar

TÜKETİCİ SORUNLARI DERNEĞİ AÇIKLADI

Tüketici Sorunları Derneği Sigorta Komisyonu Başkanı Taner Çağatay “Hasar veya hasarsızlık durumlarının 18 Haziran 2014 tarihinden itibaren sisteme girilmiş olmasına rağmen, sigorta şirketlerinin hasarsızlık indirimine hak kazanmış sürücülere ilk kez trafiğe çıkıyormuş gibi poliçe düzenlemesi sıkıntı yaratmaktaydı. Trafik sigortalarında yapılan haksızlık, Hazine Müsteşarlığından dönmüştür. Verilmesi gereken hasarsızlık indiriminin poliçeye yansıtılmadığı tespit edilmiş ve bir genelgeyle yaklaşık bir milyon trafik sigortası poliçesinde hasarsızlık indiriminin hesaplanarak sigortalılara iadesinin yolu açılmıştır. 1 Ağustos’ta poliçelerde zeyil yapılarak, iade tutarlarının direk sigortalıların banka hesap numaralarına veya kredi kartlarına iade edilecek.” dedi.

TRAFİK SİGORTASI PRİM ÜCRETİ İADESİ ŞARTLARI

Trafik sigortası prim ücreti iadesi belirli şartlar doğrultusunda yapılıyor. Trafik sigortasına gelen zamlardan sonra birçok kişi araçlarını satışa çıkarttı. Aracını sattıktan sonra sigorta acentasına giderek para iadesi almak mümkün oluyor. Bunun için gerekli belgeler ise araç satış belgesi ve sigorta poliçesini faks yolu ile ya da whatsapp üzerinden sigorta şirketinize göndermek. Trafik sigortası prim ücreti iadesi şartları kredi kartı ile ödeme yapanlar için de aynı şekilde geçerli.

ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI NEDİR?

Bu sigorta hizmeti tüm araç sahibi olan kişilerin yapmasının zorunlu olduğu bir sigortadır. Böylece herhangi bir kaza anında karşı taraftan birisine hem benden hem de maddi olarak vereceği zararları güvenceye alır. Normal şartlar altında bu sigorta yapılmazsa trafiğe çıkılamaz ve bu sigorta ülkemiz sınırları içerisinde geçerlidir. Sigorta araç sahibinin kendi hasarını karşılamaz, sadece zarar verilen kişinin zararını karşılar. TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkanı Hüseyin Kasap prim artışı ile ilgili “Son dönemde trafik sigortasındaki prim artışını endişe ile izliyoruz. Aracı olan her vatandaş kanunen trafik sigortası yaptırmak zorunda, serbest tarifeye geçiş ile birlikte bu sigortaya uygun fiyatlardan ulaşabiliyorduk. Ancak son dönemde çok yüksek poliçe fiyatları ile karşı karşıyayız. Öyle ki insanlar sigortalarını yaptıramaz hale geldi. Türkiye’de düzenlenen her yüz trafik sigortasının 93’ünü biz acenteler satıyoruz. Ülkemizin her köşesine, ihtiyacı olan tüm vatandaşlarımıza, bu poliçeyi bizler ulaştırıyoruz. Kaza anında, vatandaşa yardımcı oluyor, onları bilgilendiriyoruz. 50 bin kişiye istihdam sağlayan, tamamı milli ve yerli 15 bini aşkın sigorta acentesinin en önemli gelir kalemi trafik sigortası. Son dönemdeki poliçe fiyatları, biz acentelerin varlığını tehdit ediyor. Sadece yüksek fiyatlar değil, fiyat dalgalanmaları da bizim için büyük problem. Örneğin, hiç kazası olmamış bir vatandaşın 2015 yılı poliçe fiyatı 300 TL iken, 2016’da bu fiyat en az 650 TL. Vatandaşa bu artışın nedenini açıklayamıyoruz. Ayrıca, fiyat farkları da sektöre ve bize olan güveni yok etti.” dedi.

Kaynak:ajanshaber.com

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir